Zararlılar

ZARARLI KONTROLÜ

Uzmanlıkla Kanıtlanmış
Tam Kontrol

Neredeyse 4 evden 1 inde artık evcil hayvanlar insanlarla yaşıyor. Bakımı düzgün yapılmayan evcil hayvanlar evlerin zararlılar için yeni çoğalma yerleri haline gelmesine neden olabiliyor.

Köpekler uzun zamandır insanlarla yaşıyor. Ancak bakımları düzgün yapılmadığında maalesef pire, kene ve türlü zararlıların evlere ve işyerlerine gelmesine neden oluyor.

Evde kedi besleyenler genelde kedi bakımlarını aksatmazlar. Fakat özellikle dışarı ile kopuk yaşayamayan kediler sokakta var olan zararlıları evinize veya iş yerinize getirebilirler.

Güvercinler ve martılar işiniz için gerçekten sıkıntı olabilir. Yaptıkları sadece kirletmek değil, Kiremitleri yerinden oynatarak ve yağmur oluklarına engel olarak binanıza zarar verebilirler.

Dünya çapında 120.000’nin üzerinde sinek çeşidi vardır. Sinekler zararlı kabul edilir, çünkü insanlar, hayvanlar ve hayvancılık sektöründe sağlık riski teşkil ederler. Bazıları insanları ısırabilir.

Türkiye’de (yaklaşık 2.400 tür) güvelerin çoğunluğu zararsızdır, fakat bazı türlerin larvaları malzemelere, depolanmış ürünlere verdikleri zarardan dolayı haşere olarak kabul edilirler.

Kış aylarında meyve ve sebze gibi gıdaları bulabileceği depolara girebilirler. Bu yüzden tarla fareleri öncelikle tarım ve tarım işletmeleri için tehdit oluşturmaktadır.

Siyah ya da kahverengi renkte, uzun kuyruklu, boyları 40 cm’ye kadar ulaşabilen büyük kulakları gözleri olan hayvanlardır. Vücutları, Lağım faresinden daha küçüktür.

Sıçan ve fareler genellikle sevilmez ve kimse bu zararlıları ev veya işyerinde görmek istemez. Kemirgenler dış alanda her türlü ortamda yaşar ve iç alanlara girebilirler.

Farelerin sadece kışın sorun olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Ev fareleri tüm yıl boyunca aktiftir, bu da herhangi bir zamanda evinizi işyerinizi istila edebilir demektir.

Türkiye’de yılan sorunuyla karşılaşmak nadirdir. Utangaç bir canlı olarak yılan görürseniz, mümkün olduğunca çabuk geçip gitmesi muhtemeldir. İnsanlardan uzak dururlar.

Kiler zararlıları; karıncalar, güve, hamamböcekleri, örümcekler ve kurtlar gibi zararlılardır. Hızlıca üreyen bu zararlılar depoladığınız ürünlerin bozulmasına neden olurlar.

Depolanmış ürünleri istila edebilecek çeşitli zararlılar vardır. Bunlar evinizde veya işyerinizde yiyeceklerde kullanılan hammaddelere ve bitmiş ürünlere zarar verebilir.

Arılar yaz aylarında en aktiftir. Yaban Arısı ve Eşek Arısı en sıkıntı ve acı veren sokmalara neden olur. Özel sarı ve siyah vücuduyla dahi olsa eşek arıları hala karıştırılabilirler.

Erişkin tatarcık oval, yassı, çok ayaklı 2 – 5mm boyunda, pas kırmızısı rengindedir. Ezilince pis kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün kadar yaşayabilirler.

Meyve sinekleri genellikle meyve bahçeleri, sebze alanları, bira fabrikaları ve barlardaki fermantasyon atıklarının etrafında bulunurlar. Çürük meyve, kirli drenajlarda üreyebilir.

Mantar sinekleri üretimde farklı zamanlarda ve farklı şekillerde zarar oluşturabilirler. Zararlının larvaları kompostta gelişim döneminde miselleri yiyerek ciddi kayıplar oluşturur.

Sivrisineklerin ne kadar sinir bozucu ve acı verici olabildiklerini herkes bilir. Kaç tane sineklik yaparsanız yapın her nasılsa bu sinekliğin içerisinde geçmeyi başarabilirler.

Karasinekler hastalıkların başlıca taşıyıcısıdır. Karasinekler için insan gıdası, hayvan gıdası, hayvan yemi, gıda atıkları ve hatta dışkılar dahil olmak üzere her türlü yiyecek çekicidir.

Aslında, sağlıklı bir bahçe ekosisteminin çok önemli bir parçasıdırlar ve bahçe atıklarının temizlenmesinde yardımcılardır. Ancak dengesiz bir bahçe ortamında, hap böcekleri sorun olabilir.

Ev duvarındaki çatlak ve yarıklardan, yürüme yolları ve garajdan, etraftaki sarmaşık tipi bitkilerden içeri girmektedirler ve genellikle geceleri dolaşır.

2 cm boylarında olup, gündüz kazdıkları çukurlarda yalnız olarak gizlenirler, gece faaliyet göstererek hoş sesleri ile öterler. Erkekleri ön kanatlarını birbirine sürterek ses çıkarır.

Sırtlarında kırmızımsı veya turuncu işaretlerle siyahtır. Yetişkin boksör böcekleri , biraz düzleştirilmiş ve uzun oval ve yaklaşık yarım inç uzunluğunda bir vücut şekline sahiptir.

Islak bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları ölü organik maddelerle beslenirler. Çıyanların bir çift ayakları olması kırkayaklar ile bu iki türün ayırt edilmesini sağlar.

Su Böceği, kimi zaman parmak ısıran yada timsah böceği olarak da biliniyor. Bu böceklerin rostrum ismi verilen ve omurgalılarda çeneye benzer ağız parçaları aşırı güçlüdür.

Görünümü karıncaya çok benzeyen, bu nedenle akkarınca veya beyaz karınca da denen ancak bir o kadar da arıları andıran bir böcek türüdür. Mobilyalara büyük zararlar verirler.

Keneler, insanlar, evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve yabani hayvanların kanını emen dış parazitlerdir. Hayvanlarda hastalığa neden olan çok çeşitli organizmaların vektörleridir.

Tahtakurdu için herhangi bir şey yapılmazsa, eviniz veya işyeriniz için büyük sorunlara neden olabilir, Naturapest 20 yılı aşkın tecrübesi ile size yardımcı olmak için burada.

Evinizde tahtakurusu varsa, mümkün olan en kısa zamanda bu zararlıdan kurtulun. Tahtakurusu besin kaynağına yakın olmak için insanların yattığı ve dinlendiği yerlerde bulunurlar.

Pireler; evcil hayvanlar ile birlikte evlerde görülen yaygın problemdir. Evinizin veya işyerinizin önceki sahiplerinin kedi veya köpek bulundurması durumunda bile pire bulabilirsiniz.

Türkiye’de yaklaşık 650 adet türü bulunmaktadır. Örümcekler çevreye yararlı hayvanlardır. Bir çok kişide onlara karşı doğal bir korku vardır, Arachnophobia olarak da bilinir.

Karınca türleri genellikle güneşli iklimleri tercih ederler, bizim iklim bir çoğu için uygundur. Ancak evinize giren birkaç tür size sıkıntı olabilir. Bahçe karıncaları ve siyah karıncalar hastalık taşımazlar.

Evlerde karşılaşılan gümüşçün sadece bir sıkıcı bir durum olmakla kalmaz, zararlı beslenme alışkınlıkları ile bilinir. Kitaplar, fotoğraflar, alçı, nişasta içeren ev eşyalarına zarar verir.

Dünyada kötü ünvanlı en yaygın tür, göğüs bölgesindeki 2 koyu renkli şeritten kolayca tanımlanır. Yetişkin alman hamamböcekleri yaklaşık olarak 12-15 mm uzunluğundadır.

NATURAPEST FARKI İLE

İşyerinizi ve Evinizi
Zararlılardan Arındırın!

ZARARLI KONTROL SÜRECİ

Naturapest'in Zararlı Kontrol
Aşamaları İle Tanışın

01
Gözlem
Zararlı türü belirlenir. Gerekli çalışma planlanır.
02
Çalışma
Gerekli çalışmaya geçilir. Sistemsel çalışma sağlanır.
03
Sonuç
Çalışma sonuçlanır. Zararlılardan tam arınma sağlanır.
×